Pomohlo mi
Odborníci radí...
mudr kacerovskaDoc. MUDr. Denisa Kacerovská, Ph.D.
mudr dolejsova MUDr.
Milena Dolejšová, Ph.D.
mudr truchlaMUDr.
Jana Truchlá
mudr kurkovaMgr.
Renata Kůrková
Tenhle web vznikl vlastně náhodou. Potkaly se dvě… Obě měly dlouhodobé problémy se zdravím a oběma pomohly produkty od Health & Beauty. Pomohly tak, že ty dvě to chtěly dát vědět dál. A tak se potkaly ještě s dalšími a vznikl tenhle blog. Někteří z nás přivedli i odborníky, kteří jim pomohli a kteří nemají problém mluvit za sebe. Děkujeme jim. Nevnucujeme nikomu žádné výrobky ani postupy. Ale všechny zkušenosti a příběhy tady popsané jsou pravdivé.
Proto jsme ho nazvali POMOHLO MI.
lopuch

Co je to nařízení o zdravotních tvrzeních?

Jedná se o nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin, které vešlo v platnost 1. července 2007, a to pro všechny členské státy EU.
Toto nařízení se týká veškerých firem distribuujících potravinové doplňky, tedy i HEALTH&BEAUTY.
Nařízení o zdravotních tvrzeních udává, že veškerá zdravotní tvrzení, jimiž prezentujete své výrobky, musí být schválena Evropskou komisí. Zjednodušeně – není možné dát doplňku stravy přívlastek „léčivý“ nebo „zdravý“, pokud to evropská komise nepotvrdí.


Nařízení se vztahuje na všechna výživová a zdravotní tvrzení v obchodních sděleních, v reklamě na potraviny i v propagačních kampaních. Ty již nesmí obsahovat výroky, které uvádí nebo naznačují, že existuje souvislost mezi potravinou a zdravím. Rovněž nesmí tvrdit, že některé potraviny snižují riziko onemocnění apod.

VÝHODY
Je pravda, že díky tomuto nařízení má spotřebitel k dispozici směrnici jednotnou v celé Evropě a při nákupu dostává transparentní informace.

NEVÝHODY
Pro firmy jako HEALTH&BEAUTY, které staví své produkty na vysoké kvalitě a čistotě, má toto nařízení i výrazné nevýhody. Aktuální situace je taková, že ani provedené certifikační studie nestačí jako důkaz pro zdravotní tvrzení. To znamená, že i když je komisi předložena studie o tom, že má výrobek pozitivní účinky na zdraví, neznamená to, že bude toto tvrzení schváleno. Původního záměru – lépe informovat spotřebitele – pak není dosaženo.
Jeden příklad i o COLOSTRUM nebo i o produkt FiguActiv Linée +3 , který je obzvláště bohatý na balastní látky. Ty mají řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Jedna z těchto látek působí přímo na hladinu krevního cukru. Balastní látky jsou schopny snižovat návaly hladu způsobené poklesem hladiny cukru v krvi. To je vědecky prokázáno. Pokud ale EFSA toto tvrzení o zdravotním účinku neschválí, nemůžeme jej zveřejnit - přestože je podloženo vědeckou studií.
Pro firmu, pro kterou je zákazník na prvním místě, která má dobré jméno a dodržuje vysoký etický kodex, toto nařízení zcela respektuje - a to i přesto, že řada dalších výrobců se tak bohužel nechová.

Mgr. Renata Kurková

Chci se zeptat

logo facebook